Aromatyczna.Gazetka.EU

…pachnący internet

Historia

Written By: Aroma

Pierwsi ludzie uczyli się otaczającego świata za pomocą własnych zmysłów — wzroku, dotyku i węchu.
Węch zawsze był jednym z najważniejszych i najbardziej instynktownych naszych zmysłów. Prowadził naszych praprzodków wśród roślin, pomagał dokonywać wyboru roślin pożywnych i roślin leczniczych. Paląc różne gatunki drewna doświadczali magii zapachów. Susząc zioła i kwiaty, również.

Aromaterapia ma fascynującą historię. Najstarsze zastosowanie tej metody datuje się na ok. 4000 rok p.n.e. w Chinach. Do uzyskania aromatycznych esencji z kwiatów, liści, drewna i żywicy wykorzystywano różne techniki: wyciskanie, namaczanie, gotowanie i suszenie. Chińczycy prawdopodobnie pierwsi na świeci zastosowali olejki roślinne do celów leczniczych.

Egipcjanie, Persowie i Babilończycy znani byli z zamiłowania do pięknie pachnących perfum i wód uzyskiwanych w procesie destylacji płatków róż i kwiatów pomarańczy. Szczodrze używali pachnące olejki i emulsje do kąpieli oraz jako kosmetyki wspomagające pielęgnację ciała. Egipscy faraonowie poddawani byli rytualnemu balsamowaniu za pomocą specjalnych składników, które — jak wierzono, — zapobiegały rozkładowi ciała. Żyjący zaś korzystali z podobnych substancji do celów leczniczych.

Avicenna, perski filozof i lekarz, należał do pierwszych, którzy na tyle udoskonalili proces destylacji, że uzyskiwali więcej czystych esencji olejków. Żył w Persji w latach 980-1037, a więc w początkach państwowości polskiej.

Jednak już 3500 lat p.n.e. kapłanki w egipskich świątyniach spalały żywicę, by jej zapachem rozjaśnić umysł.

W starożytnym Rzymie pachnące olejki używano do masażu, zaś zioła do aromatyzowania wnętrz domów.

Na ziemiach polskich aromatyczne rośliny wykorzystywano od dawien-dawna. Służyły zachowaniu zdrowia, leczyły rany, ale również chroniły przed demonami, a zioła dodawane do potraw nie tylko przydawały im smaku, ale też pomagały na trawienie, rozgrzewały zimą i chłodziły latem… W dawnych plemionach słowiańskich starsze kobiety gromadziły swoje suszone zbiory, mieszały zioła z olejami, przyrządzały papki do okładów, wyciągi, nalewki. Jedne zioła pomagały na płodność, inne tamowały krew, leczyły oczy lub skórę, łagodziły ból, usypiały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *