Aromatyczna.Gazetka.EU

…pachnący internet

Historia

Written By: Aroma

Pierwsi ludzie uczyli się otaczającego świata za pomocą własnych zmysłów — wzroku, dotyku i węchu.
Węch zawsze był jednym z najważniejszych i najbardziej instynktownych naszych zmysłów. Prowadził naszych praprzodków wśród roślin, pomagał dokonywać wyboru roślin pożywnych i roślin leczniczych. Paląc różne gatunki drewna doświadczali magii zapachów. Susząc zioła i kwiaty, również.

Aromaterapia ma fascynującą historię. Najstarsze zastosowanie tej metody datuje się na ok. 4000 rok p.n.e. w Chinach. Do uzyskania aromatycznych esencji z kwiatów, liści, drewna i żywicy wykorzystywano różne techniki: wyciskanie, namaczanie, gotowanie i suszenie. Chińczycy prawdopodobnie pierwsi na świeci zastosowali olejki roślinne do celów leczniczych.

Egipcjanie, Persowie i Babilończycy znani byli z zamiłowania do pięknie pachnących perfum i wód uzyskiwanych w procesie destylacji płatków róż i kwiatów pomarańczy. Szczodrze używali pachnące olejki i emulsje do kąpieli oraz jako kosmetyki wspomagające pielęgnację ciała. Egipscy faraonowie poddawani byli rytualnemu balsamowaniu za pomocą specjalnych składników, które — jak wierzono, — zapobiegały rozkładowi ciała. Żyjący zaś korzystali z podobnych substancji do celów leczniczych.

Avicenna, perski filozof i lekarz, należał do pierwszych, którzy na tyle udoskonalili proces destylacji, że uzyskiwali więcej czystych esencji olejków. Żył w Persji w latach 980-1037, a więc w początkach państwowości polskiej.

Jednak już 3500 lat p.n.e. kapłanki w egipskich świątyniach spalały żywicę, by jej zapachem rozjaśnić umysł.

W starożytnym Rzymie pachnące olejki używano do masażu, zaś zioła do aromatyzowania wnętrz domów.

Na ziemiach polskich aromatyczne rośliny wykorzystywano od dawien-dawna. Służyły zachowaniu zdrowia, leczyły rany, ale również chroniły przed demonami, a zioła dodawane do potraw nie tylko przydawały im smaku, ale też pomagały na trawienie, rozgrzewały zimą i chłodziły latem… W dawnych plemionach słowiańskich starsze kobiety gromadziły swoje suszone zbiory, mieszały zioła z olejami, przyrządzały papki do okładów, wyciągi, nalewki. Jedne zioła pomagały na płodność, inne tamowały krew, leczyły oczy lub skórę, łagodziły ból, usypiały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *