Aromatyczna.Gazetka.EU

…pachnący internet

Drzewo herbaciane – ale nie na herbatę

Written By: Aroma - sie• 06•21

Część I

Cóż to takiego – drzewo herbaciane? Łacińska nazwa – Melaleuca alternifolia, po angielsku – tea tree. Drzewo to rośnie w Australii i tam po raz pierwszy zostało odkryte przez białego człowieka około 1770 roku. Aborygeni znali je od wieków, wykorzystywali jego właściwości aromatyczne i lecznicze. Kiedy na tym kontynencie wylądował kapitan James Cook – podróżnik i odkrywca – wtedy też został poczęstowany przez tubylców aromatycznym napojem z liści nieznanego mu drzewa. Cook i jego ludzie zobaczyli również, że z roztartych liści i kory tego drzewa aborygeni wytwarzają lekarstwa na wszelkie choroby skóry.
Obecnie coraz bardziej powszechna jest wiedza o cudownych właściwościach olejku z drzewa herbacianego. Jego główne zalety to:

  • działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe
  • leczenie trądziku
  • dzięki właściwościom antygrzybicznym pomaga w leczeniu kandydozy, opryszczki, wysypki, brodawek
  • wspomaga układ odpornościowy
  • jest silnym środkiem dezynfekującym

Ponieważ sam olejek jest bardzo esencjonalny, należy go stosować tylko zewnętrznie i bardzo ostrożnie – w dużym rozcieńczeniu. W sprzedaży są olejki, ale również kosmetyki z ich dodatkiem. Można też samodzielnie przyrządzać np. oliwkę z dodatkiem 2-3 kropli olejku z drzewa herbacianego na 20-30 ml oliwy z oliwek lub oliwki do smarowania dla dzieci. Taki balsam świetnie leczy rozmaite zmiany skórne. Dodanie kilku kropel olejku do wanny z ciepłą wodą pomaga w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych i różnych przeziębień. W kąpieli dzieci nie należy dodawać więcej niż 3 krople olejku, żeby nie wywołać podrażnienia skóry.


Czytaj również II część tego wpisu: Drzewo herbaciane – część II też ważna

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

One Comment

  1. […] poprzedni wpis o olejku z drzewa herbacianego ma duże powodzenie, czuję się zobowiązana do poniższego uzupełnienia. Otóż proszę sobie […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *